Randevu Tel:0 344 223 93 00

 HİPNOTERAPİ

Hipnoz, teknik olarak gündüz düşü veya hayal kurarken de yaşanılan “beyinde bir alfa dalgası” hakimiyetindeki bilinç değişikliğidir. Hipnozda, beyin alfa dalgasında iken, telkine duyarlı hale gelinir. Yani Hipnoz, basitçe “telkinin kabul edilmesi” halidir.  Kendiliğinden bu telkine göre davranıyorsak, hipnoz etkisini sürdürüyor demektir.

Danışan, hipnoterapistin telkinlerini yoğun bir şekilde algılar. Algılamalar daha sonra bilinçaltı üzerinde kuvvetli bir istek oluştururlar. Telkinler hipnozdan sonra da görevlerine devam ederler. İşte bu etki mekanizması sayesinde telkinler etkilerini sürdürür ve iyileşme görülür. Danışanın sorununa neden olan bilinçaltındaki bastırılmış olaylar varsa bunlar bilince çıkarılır ve hipnoterapi sonucunda, bu olayların soruna neden olan etkisi ortadan kalkar.

Hipnoz uygulayan hekimin etkisi, hiçbir suretle hastanın karakterini elinden alıp, onu emirleri uygulayan bir “köle” haline getirmez. Etkinin sınırlarını hastanın bilinçaltı belirler. Hekimler, “rıza gösterilerek” kendilerine verilen bu etkileme gücünü, diğer tüm tedavi yaklaşımlarında olduğu gibi, ancak hastanın istekleri, beklentileri doğrultusunda ve “HASTASINI İYİLEŞTİRMEK İÇİN” kullanırlar.

Hipnoz uygulanan gönüllü ya da hasta, uyanıkken nasıl kişiliğine, ahlakına, inancına uymayan davranışlar göstermiyorsa, hipnoz (trans) halinde de böyle davranışlarda bulunmaz.

Hipnozla ilgili en büyük yanılgı ve önyargı, “kişinin hipnozda kontrolünü kaybedeceği korkusudur.”  Bu yanlış bir bilgidir aslında o kişi belki de hipnoz ile ilk defa “hayatının bir bölümünün kontrolünü” ele almaktadır. Bir kişi bilinçli hipnozda, hiçbir zaman yapmak istemediği bir şeyi yapmaya zorlanamaz, hipnozdan çıkar.

Bu sebeple hipnoz tedavisi gören hastaların, küçük duruma düşmek, komik olmak, anlatmak istemedikleri “sırlar”ı açığa çıkarmak gibi korkuları yersizdir. Trans halindeyken dahi, “ruhun” kendini koruma mekanizmaları çalışır ve irade dışındaki “telkin”leri kabul etmez, hatta hızla hipnozdan çıkar.

1820’lerden bugüne, pratik olarak uygulanmakta olan, “bilimselliği kanıtlanmış”; gerek Amerika Birleşik Devletleri gerekse Avrupa ülkelerinde “rutin” tedavi yöntemi olarak uygulanan hipnozu    Uzm. Klinik Psikolog Fatih KİRİŞCİ, eğitimini Sağlık Bakanlığınca onaylı 200 saatlik uygulayıcı sertifika alarak hipnozu uygulama yetkisi elde etmiştir.