Randevu Tel:0554 183 12 42

ÇOCUK VE ERGEN TERAPİSİ

Çocukluk ve ergenlik dönemi insan hayatında en fazla değişme ve gelişmenin olduğu dönemdir. Bu dönemdeki değişiklikler ve gelişmeler yalnızca içinde bulunulan dönemi değil yaşamın tamamını etkiler hatta belirlediğini söylemek mümkün.

İbn-i Sina, ‘Kanun’ isimli yapıtında çocuk yetiştirme konusunda şu sözleri söylemiştir: “Çocuklar özenle bakılmalı, davranışlarında ölçüyü kaçırmamaları için desteklenmelidirler. Öfkeli tepkileri, korkuları ve kaygıları giderilmelidir. Bu, en iyi biçimde, çocuğun istek ve eğilimleri yanında hoşlanmadığı şeyler de göz önünde tutularak sağlanır. Çocuğun doğal yetenekleri desteklenirken, onu tedirgin eden nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Böyle bir yetiştirme hem beden, hem de ruh için yararlıdır. Çünkü kazanılan iyi alışkanlıklar ve davranışlar daha ilk yıllarda kişiliğe siner. Çocuk altı yaşına gelince, öğretim ve eğitim için bir öğretmenin yanına verilmeli; onu gereksiz bilgilerle yüklemeden, basamak basamak giden bir öğretim yolu izlemeye çalışılmalıdır.”

Çocuk ve Ergen Psikolojisi alanı, kapsamı, gereksinimleri ve toplumsal etkinliği tüm dünyada ve ülkemizde hızla genişleyen, toplumsal ve bireysel açıdan tüm biyolojik, psikolojik ve sosyolojik bilim dalları ile doğrudan etkileşen bir bilim dalıdır.

0-18 yaş aralığındaki çocuğunuzun ya da öğrencinizin günlük hayatını olumsuz etkileyen boyutta duygusal ya da davranışsal sorunları, okulla ilgili sıkıntıları, madde bağımlılığı, ergenlik problemleri, öfke kontrol sorunları, öğrenme güçlüğü ve benzeri problemleri bulunuyorsa mutlaka alanında diplomalı uzmanına başvurmalısınız/yönlendirmelisiniz.

Çalışma Alanları

Yaşanılan Problemleri Hipnozla Tedavi

Sınav Kaygısı / Hipnozla Sınav Kaygısı

Dikkat Dağınıklığı / Hipnozla Dikkat dağınıklığı

Ergenlik Dönemleri Ruhsal Sorunları

Mesleki İlgi ve Kariyer Danışmanlığı

Ders Başarısı ve Motivasyon

Okul Problemleri

Depresyon

Travma

Panik Atak

Özgüven problemi

Takıntılar / Obsesif  Kompulsif  Bozukluk

Yeme Bozuklukları (Anoreksiya, Bulimia)

Kilo kontrolü / Zayıflama

Uyku Bozuklukları

Kaygı Bozuklukları

Bipolar Bozukluk

Korkular / Fobiler

Duygu-Durum Problemleri

Hiperaktivite /Aşırı Hareketlilik

Kimlik Bunalımı

İlişkilerde Sorun Yaşama

Aile İçi Çatışma

Öfke-Kontrol Problemleri

Uyum Problemleri

Davranış Problemleri

İçe Kapanıklık

Saldırganlık

Bağımlılık

Çocuklarda Alt Islatma

Zeka-Gelişim-Dikkat-Kişilik Testleri